DEPODA GEREKLİ DONANIMIN BELİRLENMESİ

Depoda Gerekli Donanım

Depolama ve depolamada gerekli donanım hakkında bilgiler:

Ambalaj ve Önemi

Depolama yönetiminde, özellikle, perakendeye yönelik depolama ve sevkiyatlarda ambalaj problemleri yaşanmaktadır. Bugünün teknolojisiyle ambalaj daha sağlam yapılabilir.Çoğunlukla oluklu mukavva kutularda sorunlar oluşmaktadır. Oluklu mukavva kutuyu tahta sertliğinde yapmak mümkündür. Hatta suya dayanıklı da yapılabilir.Yapısı kabaca bilinirse, ne yapılabileceği çok rahat anlaşılabilir.

 Normal olarak bu ambalaj üç katmandan oluşur. Ortada dalgalı bir kağıt ve kenarlarda kalın ve sağlam yapıda ağır kraft kâğıdı vardır. Bu malzemenin dayanıklılığı kağıdın kalitesi ve ağırlığıyla doğru orantılıdır. Dayanıklılığı artırabilmek amacıyla çift veya üç dalga, daha ağır kraft kâğıdı ve gerekirse neme karşı koruma amacıyla plastik kaplanmış kâğıt kullanılabilir. Bu durumda ambalaj masrafının misliyle artacağı açıktır. Lojistik masrafını artırmak uğruna ambalajın bedeli artırılırsa bu maliyet doğrudan mal bedeli üzerine bineceğinden satışı etkileyecek olması doğaldır.

Bu durumda ambalajda kuvvetlendirme, genellikle maliyetler nedeniyle kısıtlanılır. Geriye kalan tek yol, malın elleçlenmesinin ve depo şartlarının daha dikkatli düzenlenmesi ile personelin daha az bir hasar için eğitilmesidir. Böylece problem en uygun şekilde çözümlenebilir. Palet sistemlerinde tavsiye edilir ölçü, Euro-Palet ölçüleridir. Bu, standart depolama tasarımında ve raf sistemlerinde uyum için şarttır.

Bugünün teknolojisiyle ambalaj daha sağlam yapılabilir.

Çoğunlukla oluklu mukavva kutularda sorunlar oluşmaktadır. Oluklu mukavva kutuyu tahta sertliğinde yapmak mümkündür. Hatta suya dayanıklı da yapılabilir. Yapısı kabaca bilinirse, ne yapılabileceği çok rahat anlaşılabilir. Normal olarak bu ambalaj üç katmandan oluşur. Ortada dalgalı bir kağıt ve kenarlarda kalın ve sağlam yapıda ağır kraft kâğıdı vardır. Bu malzemenin dayanıklılığı kağıdın kalitesi ve ağırlığıyla doğru orantılıdır.

Dayanıklılığı artırabilmek amacıyla çift veya üç dalga, daha ağır kraft kağıdı ve gerekirse neme karşı koruma amacıyla plastik kaplanmış kağıt kullanılabilir. Bu durumda ambalaj masrafının misliyle artacağı açıktır. Lojistik masrafını artırmak uğruna ambalajın bedeli artırılırsa bu maliyet doğrudan mal bedeli üzerine bineceğinden satışı etkileyecek olması doğaldır. Bu durumda ambalajda kuvvetlendirme, genellikle maliyetler nedeniyle kısıtlanır. Geriye kalan tek yol, malın elleçlenmesinin ve depo şartlarının daha dikkatli düzenlenmesi ile personelin daha az bir hasar için eğitilmesidir. Böylece problem en uygun şekilde çözümlenebilir.Palet sistemlerinde tavsiye edilir ölçü, Euro-Palet ölçüleridir. Bu, standart depolama tasarımında ve raf sistemlerinde uyum için şarttır.

Karayolu ile taşıma yapan firmalarda orta düzey yönetici olmak ve eğitim almak için inceleyebilirsiniz.

Depo İşlemlerinde Gereken Bilgiler

Cam Ambalaj Çeşitleri

Leave a Reply