Src 5 Belgesi Veren Kurslar

SRC belgesi, kargo ve yolcu taşımasına hazır olan tüm ticari araç sürücülerinin alması gereken bir belgedir. Src belgeleri arasında tehlikeli yük taşıyan araç sürücüleri adr sözleşmesine istinaden src 5 belgesi almaları gerekmektedir. Bu belge yetkili olan  SRC 5 belgesi veren kurslar ile alınması gerekir.

Src 5 belgesi

Src 5 belgesi

Src 5 Belgesi Nedir?

Karayolu ile lastikli araçlarla (kamyon, kamyonet, çekici vb.) çevreyi ve insanları tehlikeye sokabilecek her türlü maddeyi taşıyan araçları sevk ve idare eden sürücülerin alması gereken bir belge türüdür. Bu eğitimi almak için bazı özel şartlar vardır.

Bu şartlar sırasıyla;

  • Sürücü belgesine sahip olunması,
  • SRC 3  veya SRC 4 belgesine sahip olunması,
  • İlgili mevzuta göre sabıka kaydının bulunmaması,
  • Psikoteknik belgesine sahip olunması,
  • 66 yaşından gün alınmaması.

Src 5 Veren Kursların Listesi

  • Yeni Ümit Src Kursu – İstanbul
  • Vizyon Src Kursu – Ankara
  • Serkan Yıldız Src Kursu – İzmir
  • Baraj Src Kursu – Adana

Src 5 Belgesi İçin Gerekli Olan Evrakları öğrenmek için hemen linki ziyaret edin: src5belgesi.com/src5-belge-icin-gerekli-evraklar/

Src Sertifikası

Src belgesi, karayolu taşımacılığı için 4925 sayılı kanuna göre ticari mal ve yolcu taşımacılığı yapacak kişilerce alınması gereken bir belgedir. Bu belge taşıdığı yolcu ve yükün  özelliklerine bağlı olarak değişmekle birlikte, sürücünün çalışacağı alana ilişkin değişik türlere sahiptir. Gerçekleştirilecek şartlar ve eğitim kursları değişiklik gösterir. Bir belge elde etmek için önce yetkili kuruluşa başvurmanız gerekir. Özellikle, ticari faaliyetler için zorunlu olan bu sertifikayı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından sunulan kurslarda alabilirsiniz.

Src Belgeleri Nasıl Alınır?

Ticari araçlarda yapılan taşıma işlemleri için zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesi, verilen kurallarla birlikte çeşitli şekillerde elde edilebilir. İlk olarak, sürücüler B, C, D ve E ehliyetini 25/02/2003 yılından önce almışsa, herhangi bir onay almadan ticari bir araç için ehliyet alabilirsiniz.

Bu prosedürleri karşılayan kişiler sınavdan tamamen muaf tutulacaktır. Ancak, gerekli belgelerin ve koşulların alındığı tarihten sonra bir ehliyet aldıysanız, yetkili makamlarla iletişime geçmelisiniz. Başvurular kabul edildikten sonra sınavı başarıyla geçmeniz gerekmektedir. Alınan eğitim ve teknik bilgiler ile uygulanan sınavdan en az 60 alınması istenir.

Hangi Tür Src Belgeleri Vardır?

Ticari araçlar için farklı mesleki nitelikler sağlayan çeşitli SRC belgeleri ve SRC 5 belgesi veren kurslar vardır. Belge çeşitlerinin mevcudiyeti hem taşınacak öğeye hem de taşınacak yere göre değişir.

SCR1: Uluslararası Yolcu Taşımacılığında,

SCR2: Ülke içi Yolcu Taşımacılığı,

SCR3: Uluslararası Eşya ve kargo Taşımacılığı,

SCR4: Ülke içi Eşya ve kargo Taşımacılığı,

SCR5: Tehlikeli Madde Taşıyan Sürücüler için zorunlu bir belgedir.

ÜDY VE ODY BELGESİ DERSLERİ