ÜDY Belgesi Zorunluluğu

Mesleki yeterlilik alanında ÜDY belgesi zorunluluğu Ulaştırma bakanlığı tarafından takip edilmektedir. Yük ve yolcu taşımacılığı alanında hizmet vermekte olan firmaların bu belgeyi bulundurmamaları halinde cezai işlem uygulamasına geçilmektedir. Üst düzey yöneticilik belgesi olarak, firmanın trafik güvenliği ve ilk yardım alanında yeterli olduğunu göstermektedir.

ODY ve ÜDY Belgesini Hangi Firmalar Almalıdır?

ODY Belgesi ( Orta Düzey Yöneticilik) alanında ve ÜDY kapsamında alınması gereken yeterlilik belgesi için firmaların çalışma alanlarına göre seviyeler de açılmıştır. ODY ve ÜDY belgesi hangi firmalara zorunludur; Orta ve üst düzey yöneticilik belgesi, yurtiçi ve yurtdışında yük taşımacılığı aynı zamanda yolcu taşımacılığı yapmakta olan firmalara zorunlu tutulmuştur. Mesleki yeterlilik belgesi kapsamında mevzuat, ilk yardım ve trafik güvenliği üzerinden eğitimler alınarak, sınavlara girilmektedir. ODY belgesi özellikle taşımacılık alanında kullanılması gereken ulaştırma sektörüne bağlı bir belge olarak kullanılmaktadır. Kargo, eşya ve yolcu taşımacılığı alanında eğitim düzeyi ortaokul ve lise olan firma üyelerinin alması gereken belgeler arasında yer almaktadır.

ÜDY Belgesi Kiralanır Mı Ve Fiyatları Nelerdir?

ÜDY belgesi kiralama ne kadar; ÜDY kiralama fiyatları, kullanım alanına göre farklılık gösterebilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık alanında kullanılmakta olan lojistik belgelerin kiralanması için gerekli olan fiyat ölçeği bu alanda görev yapmakta olan kişiler ve kurumlar tarafından belirlenmektedir. ÜDY ve ODY kiralama işlemleri firmalar tarafından yapılabilmektedir.

SRC İle ÜDY Belgesi Arasındaki Bağlantı Nedir?

Mesleki yeterlilik belgesi alanında yer alan SRC ve ÜDY benzer mesleki alanlarda yer alsa da farklı belgelerdir. ÜDY belgesi SRC yerine geçer mi; SRC belgesi sürücü belgesi olarak geçmektedir. ÜDY belgesi ise firmanın faaliyet gösterdiği alana göre kullanılmaktadır. SRC ile ÜDY arasındaki bağlantılar bu şekilde olmakla birlikte SRC taşımacılık alanında çalışmakta olan sürücülerin alması gereken belgeler arasında yer almaktadır.

ODY Ve ÜDY Belgesi Bulundurmama Cezası Nedir?

Ulaştırma bakanlığı tarafından kontrol edilmekte olan ODY belgesi bulundurmama cezası, para cezası olarak yansıtılmaktadır. Yük ve yolcu taşımacılığı alanında faaliyet göstermekte olan firmaların bu belgeleri günü gününe almaları ve tarihlerinin dolması durumunda yenilemeleri gerekmektedir.

Twitter adresimiz: https://twitter.com/1odybelgesi