Ody Belgesi SSS

Ody Belgesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ody Belgesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ody belgesi ne işe yarar?

Ody belgesi: orta düzey yönetici belgesi kelimesinin baş harflerinden ody olarak karşımıza çıkar. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunun çerçevesinde taşıma yapan ve bakanlıktan yetki alan firmalar yönetici olarak belge türü ile niteliklerine göre orta düzey ya da üst düzey yönetici çalıştırmak zorundadırlar.

Ody Belgesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu belgeyi almaya karar veren kişiler öncelikle MEB’ in yetkilendirmiş olduğu bir kuruma kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ancak kayıt için sizden kurs en az lise mezunu olmanızı isteyecektir. Lise veya dengi bir okul mezunuysanız müfredatta belirtilen miktarda eğitim alarak sınavda başarılı olmanız yeterli olacaktır.

Kaç çeşit ODY belgesi vardır?

Ody belgeleri kendi aralarında dörde ayrılır. Bunları aşağıda sizin için şu şekilde topladık;

Ody 1 Belgesi:  Ülke sınırları dışında yolcu taşıma faaliyeti yapan firmalarda çalışacak olan kişileri ifade eder.

Ody 2 Belgesi: Sadece ülke içerisinde  yolcu taşıma faaliyeti yapan firmalarda çalışacak olan kişileri ifade eder.

Ody 3 Belgesi: Ülke dışında eşya, kargo ve yük taşıma faaliyeti yapan firmalarda çalışacak olan kişileri ifade eder.

Ody 4 Belgesi: Yurt içinde eşya, kargo ve yük taşıma faaliyeti yapan firmalarda çalışacak olan kişileri ifade eder.

Ody belgesi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ody Belgesinin Getirileri nelerdir?

ODY Ulaştırma bakanlığının karayolları taşıma yönetmeliği gereğince meslek sahibi kişilerin mesleki olarak teknik bir eğitimle, mesleki gelişimi üst seviyeye taşınması ve bu kapsamda donanımlı kişileri yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu yeterlilik belgesi, uluslararası yolcu taşıyan firmaların zorunlu olarak, eğitim sürecini tamamlamış yeterlilik belgesine sahip olma yükümlülüklerini yerine getirmeleri zorunlu hale getirilmiştir.

 ÜDY Belgesi Nedir?

           Üdy belgesi açılımı, uluslararası yolcu taşımacılığı kriterleri içeren, üst düzey mesleki yeterlilik belgesi demektir. Üdy belgesi içeriği ise, üdy1, üdy2, üdy3 ve üdy4 olarak farklı dört belgedir. Bunlar, yurtiçi yolcu taşımacılığı, yurtdışı yolcu taşımacılığı, yurtdışı ve uluslararası yük ve eşya taşımacılığı ve yurtiçi yük ve eşya taşımacılığıdır.

 ODY Belgesi Nedir?

           Ody belgesi açılımı orta düzey yönetici anlamına gelmektedir. Ulaştırma bakanlığının karayolu taşıma yönetmeliğine bağlı olarak 30 Haziran tarihinden itibaren zorunlu olarak yürürlüğe girmiş bir yönetmeliktir. Bu yönetmelik gereğince, firmalar Ody belgesi sahibi personel çalıştırmak zorundadırlar. ODY belgesi de dört türdür. Ody1, ody2, ody3 ve ody4 belgesidir. Bunlar, uluslararası yolcu taşımacılığı, yurtiçi yolcu taşımacılığı, uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı, yurtiçi eşya ve kargo taşımacılığı.

 ÜDY Belgesi Nasıl Alınır?

ÜDY belgesi öncelikle, yolcu ve yük taşımacılığı yapan firmaların alması zorunlu olan belgedir. Bu belge, yolcu taşımacılığı alanında çalışan personellerin bilinçli olarak yaptıkları işin sorumluluğunu taşıyabilir düzeyde olmaları, mesleki gelişmelerini üst düzey seviyesine taşımalarını da sağlamaktadır. Kariyer yapma olanağı da sağlayan bu belge, personelin uzun vadeli çalışma sürecinde birçok avantajlarda sağlamaktadır. Böyle bir üst düzey yönetici eğitimi ile belge sahibi olmak, iş bulma konusunda özellikle kurumsal firmalarda öncelik sahibi olma avantajları da sağlamaktadır.

İyi referansları olan bir eğitim kurumuna devam eden kursiyerler hem mesleki anlamda iyi bir eğitim almış olurlar hem de sınavlarda başarı grafiğini yükselterek donanımlı yönetici olarak kariyer hayatına atılırlar.

Ody belgesi için gerekli olan evraklar yazımızda istenilen belgeleri okuyabilirsiniz.

Ody belgesi hakkında soru sormak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

Leave a Reply